AVINAS

Avinas šiaurės pusrutulio žvaigždynas

 

Astronomija

Avinas (Aries, Ari) – 39-as pagal dydį šiaurės pusrutulio žvaigždynas. Lietuvoje geriausiai matomas gruodžio – sausio vakarais.
Žvaigždynas nėra itin ryškus. Jame yra nemažai meteoritų srautų kvadrantų, dvinarių žvaigždžių. Dangaus plotas, apimantis Avino, Andromedos, Žuvų žvaigždynus ir Plejades simbolizuoja Hipolitės juostą.

Avinas šiaurės pusrutulio žvaigždynas

Astrologija

Avinas (lot. Aries) − tai pirmasis Zodiako ženklas (kovo 21 − balandžio 20 d.).
Avinas yra ugnies ženklas. Jį valdo Marsas ir Saulė bei skaičius Devyni.
Astrologiniai akmenys − deimantas, akvamarinas, ametistas.
Astrologinės spalvos − avietinė, raudona, auksinė, geltona ir visos blizgančios spalvos.
Avino talismanas − kūjis.
Pagal kinų mitologiją − Mėlynasis drakonas.

Kinų astronomija

Tradicinėje kinų astronomijoje žvaigždės iš Avinų buvo naudojamos keliuose žvaigždynuose. Ryškiausios žvaigždės – Alfa, Beta ir Gama Arietis – sudarė žvaigždyną, vadinamą Lou, įvairiai išverstą kaip „obligacija“, „lasso“ ir „pjautuvas“, kuris buvo susijęs su ritualiniu galvijų paaukojimu. Šiuo vardu pasidalijo 16-asis mėnulio dvaras, kurio pilnatis arčiausiai rudens lygiadienio. Mėnulio dvaras reprezentavo tą vietą, kurioje buvo renkami gyvūnai prieš aukojimą tuo metu. Šis žvaigždynas taip pat buvo susijęs su derliaus nuėmimo laiku, nes tai galėjo reprezentuoti moterį, ant galvos nešiojančią maisto krepšį. Arietis buvo dalis žvaigždyno, vadinamo Wei (胃), kuris reprezentavo riebų pilvą ir buvo 17-ojo mėnulio dvaro, kuris atstovavo grūdus. Delta ir Zeta Arietis buvo Tianyin (天 陰) žvaigždyno dalis, manoma, kad jie atstovauja imperatoriaus medžioklės partneriui. Zuogeng (左 更), žvaigždyną, vaizduojantį pelkės ir tvenkinio inspektorių, sudarė Mu, Nu, Omicron, Pi ir Sigma Arietis. Jį lydėjo „Yeou-kang“, žvaigždynas, vaizduojantis už ganyklų paskirstymą atsakingą pareigūną.

Senovės Indija

Panašioje sistemoje kaip kinai, pirmasis indų astronomijos mėnulio dvaras buvo vadinamas „Aswini“, po tradiciniais pavadinimais Beta ir „Gamma Arietis“ – asvinai. Kadangi nauji induistų metai prasidėjo nuo vernalinės lygiadienio, „Rig Vedoje“ yra daugiau nei 50 su naujamečiais giesmių, susijusių su dvyniais, todėl jie yra vieni ryškiausių kūrinio personažų. Pats Avinas buvo žinomas kaip „Aja“ ​​ir „Mesha“.

Hebrajų astronomijoje Avinas buvo pavadintas „Taleh“; tai reiškė arba Simeoną, arba Gadą, ir paprastai simbolizuoja „pasaulio ėriuką“. Kaimyniniai siriečiai žvaigždyną pavadino „Amru“, o besiribojantys turkai – „Kuzi“.

 

Per pusę pasaulio, Maršalo salose, kelios žvaigždės iš Avino buvo įtrauktos į žvaigždyną, vaizduojantį kiaulę, kartu su žvaigždėmis iš Kasiopejos, Andromedos ir Triangulio. Alfa, Beta ir Gama Arietis sudarė kiaulės galvą, o žvaigždės iš Andromedos sudarė kūną, o ryškios Kasiopejos žvaigždės sudarė uodegą. Kitos Polinezijos tautos pripažino Aviną žvaigždynu. Markeso salos gyventojai tai pavadino Na-pai-ka; maorių žvaigždynas Pipiri taip pat gali atitikti šiuolaikinį Aviną. Vietinėje Peru astronomijoje egzistavo žvaigždynas su daugeliu tų pačių žvaigždžių, kaip Avinas. Jis buvo vadinamas „Market moon“ ir „Kneeling Terrace“, kaip priminimas, kada reikia rengti metinę derliaus šventę Ayri Huay.

Tarptautinė klasifikacija

Tarptautinę astronomijos sąjunga Avinas dabar pripažino oficialiu žvaigždynu, nors ir kaip specifinį dangaus regioną. Iš pradžių senovės tekstuose jis buvo apibrėžtas kaip specifinis žvaigždžių raštas ir nuo seno išliko žvaigždynu; dabar jis apima senovinį modelį ir aplinkines žvaigždes. Babilono zodiako aprašyme, pateiktame molio tabletėse, žinomose kaip MUL.APIN, žvaigždynas, dabar žinomas kaip Avinas, buvo paskutinė stotis palei ekliptiką. MUL.APIN buvo išsami žvaigždžių pakilimų ir nustatymų lentelė, kuri greičiausiai tarnavo kaip žemės ūkio kalendorius. Šių dienų Avinas buvo žinomas kaip MULLÚ.ḪUN.GÁ, „agrarinis darbininkas“ arba „samdomas žmogus“. Nors MUL.APIN greičiausiai sudarytas XII ar XI a. Pr. Kr., Jis atspindi tradiciją, kuri Plejadą žymi vernaline lygiadieniu, kuris tam tikro tikslumo atveju buvo viduramžių bronzos amžiaus pradžioje. Ankstyviausia nuoroda į Aviną kaip atskirą žvaigždyną yra iš ribinių akmenų, kurie datuojami 1350–1000 m. Pr. Kr. Ant kelių ribojančių akmenų zodiako ženklo avinas skiriasi nuo kitų esančių simbolių.

Babilonija, Egiptas

Agrarinio darbininko žvaigždyno tapatybės pasikeitimas į Aviną greičiausiai įvyko vėlesnėje Babilonijos tradicijoje dėl jos stiprėjančio ryšio su Ganytojo Dumuzi. Iki to laiko, kai buvo sukurtas MUL.APIN – iki 1000 m. Pr. Kr., Šiuolaikinis Avinas buvo atpažintas ir su Dumuzi avinu, ir su samdomu darbininku. Tikslų šio poslinkio laiką sunku nustatyti, nes trūksta Avinų ar kitų avinų figūrų. Senovės Egipto astronomijoje Avinas buvo susijęs su dievu Amon-Ra, kuris buvo vaizduojamas kaip žmogus su avinos galva ir atstovavo vaisingumui bei kūrybingumui. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl ženklas siejamas su jaučiu. Kadangi tai buvo tikrosios lygiadienio vieta, jis buvo vadinamas „Atgimusios saulės rodikliu“.

Tais metais, kai Avinas buvo garsus, kunigai perdirbo Amon-Ra statulas į šventyklas – tai praktika, kurią šimtmečiais vėliau pakeitė persų astronomai. Avinas Egipte įgijo „Galvos lordo“ titulą, remdamasis jo simboline ir mitologine svarba. Avinas ir Musca Borealis, kaip pavaizduota Uranijos veidrodyje, žvaigždyno kortelių rinkinyje, išleistame Londone, 1825 m. Avinas pavaizduotas ankstyvųjų viduramžių rankraštyje, 2000 m. Avinas nebuvo visiškai priimtas kaip žvaigždynas iki klasikinių laikų.

Graikų mitologija

Helenistinėje astrologijoje Avinų žvaigždynas siejamas su aukso graikų mitologijos avinu, kuris Hermeso nurodymu išgelbėjo Phrixusą ir Helę, nuvežusį Phrixusą į Kolchio kraštą. Phrixosas ir Helė buvo karaliaus Athamos ir jo pirmosios žmonos Nephele sūnus ir dukra. Antroji karaliaus žmona Ino pavydėjo ir norėjo nužudyti savo vaikus. Kad tai įvykdytų, ji sukėlė badą Boeotijoje, tada suklastojo Delfų orakulo žinią, kad Phrixos turi būti paaukota, kad badas pasibaigtų. Athamas ruošėsi paaukoti savo sūnų virš Laphystium kalno, kai atvyko Nephele siųstas Avinas. Helė nukrito nuo Avino nugaros ir nuskendo Dardaneluose, jos garbei dar vadinama „Hellespont“. Atvykęs Phrixusas paaukojo aviną Dzeusui ir atidavė vilną Aeëtes of Colchis, kuris apdovanojo jį sužadėtuvėmis savo dukrai Chalciope. Aetesas savo odą pakabino šventoje vietoje, kur ji tapo žinoma kaip Auksinė vilna ir buvo saugoma drakono. Vėlesnio mito metu šią auksinę vilną pavogė Jasonas ir argonautai.

Senovės filosofai

Istoriškai Avinas buvo vaizduojamas kaip sulenktas, be sparno avinas, kurio galva pasukta Tauro link. Ptolemėjas savo leidinyje „Almagest“ tvirtino, kad Hiparchas Alfa Arietį vaizdavo kaip avinų snukį, nors Ptolemėjas jo neįtraukė į savo žvaigždyno figūrą. Vietoj to, ji buvo nurodyta kaip „nesuformuota žvaigždė“ ir žymima kaip „žvaigždė virš galvos“. Johnas Flamsteedas savo atlase „Coelestis“ vadovavosi Ptolemėjaus aprašymu, nubrėždamas jį virš figūros galvos. Flamsteedas laikėsi bendrosios žemėlapių konvencijos, vaizduodamas Aviną gulintį. Astrologiškai Avinas buvo susijęs su galva ir jos šmeižtais.

Tai buvo stipriai susijusi su Marsu, tiek su planeta, tiek su dievu. Buvo manoma, kad ji valdo Vakarų Europą ir Siriją bei rodo stiprią žmogaus savijautą. Pirmasis Avino taškas, vernalinės lygiadienio vieta, pavadintas žvaigždynu. Taip yra todėl, kad daugiau nei prieš du tūkstantmečius Saulė perėjo iš dangaus pusiaujo iš pietų į šiaurę Aries mieste. Hiparchas jį apibrėžė 130 m. Pr. Kr. kaip taškas į pietus nuo „Gamma Arietis“. Dėl lygiadienių pirmtakų, pirmasis Avino taškas persikėlė į Žuvis ir į Vandenį persikels maždaug iki 2600 m. Dabar Saulė Avinuose pasirodo nuo balandžio pabaigos iki gegužės vidurio, nors žvaigždynas vis dar susijęs su pavasario pradžia.

Avinas šiaurės pusrutulio žvaigždynas

 

Šaltinis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.