Balandis

Balandis yra ketvirtas metų mėnuo pagal

Balandis yra ketvirtas metų mėnuo pagal Grigaliaus kalendorių, jį sudaro 30 dienų. Lotyniškas mėnesio pavadinimas Aprīlis kildinamas arba iš žodžio aperire (‘atidaryti’, turbūt dėl pradedančių augti augalų), arba iš etruskų žodžio Apru, reiškiančio ‘Afroditė’. Lietuviški pavadinimai – Žiedų, Karvelio, Sultekis, Mildvinis.

Romėnai šiam mėnesiui suteikė lotynišką pavadinimą Aprilis, tačiau šio vardo kilmė neaiški. Tradicinė etimologija yra iš veiksmažodžio „aperire“, „atidaryti“, nurodant, kad tai yra sezonas, kai medžiai ir gėlės pradeda „atsidaryti“, o tai patvirtina palyginimas su šiuolaikiniu graikų kalbos žodžių άνοιξη (ánixi) (atidarymas) vartojimu pavasarį. Kadangi kai kurie Romos mėnesiai buvo minimi dieviškumo garbei, o balandžio mėnuo buvo pašvestas deivei Venerai, kuri pirmąją dieną laikė savo Veneriją, buvo teigiama, kad Aprilis iš pradžių buvo jos mėnuo Aphrilis, nuo jai priskiriamo graikų deivės vardo Afroditė (Aphros), arba iš etruskų vardo Apru. Jokūbas Grimmas siūlo hipotetinio dievo ar didvyrio vardą Aperą ar Aprusą.

Lietuviški pavadinimai – Žiedų, Karvelio, Sultekis, Mildvinis.

Istorija

Balandis buvo antrasis ankstyvojo Romos kalendoriaus mėnuo, prieš tai Ianuarius ir Februarius buvo pridėtas karaliaus Numa Pompilius maždaug 700 m. Pr. Kr. Tai buvo ketvirtasis kalendorinių metų mėnuo (metai, kai dvylika mėnesių pateikiami eilės tvarka), kai apie trisdešimt metų prieš Kristų buvo duotos 29 dienos. 30-oji diena buvo įtraukta vykdant Juliaus Cezario kalendoriaus reformą 40-ųjų metų viduryje pr. Kr., kuris parengė Julijaus kalendorių.

Anglosaksai vadino balandį „ēastre-monaþ“. Venerable Bede knygoje „Laiko skaičiavimas“ sako, kad šį mėnesį ēastre yra žodžio Velykos šaknis. Jis taip pat teigia, kad mėnuo buvo pavadintas deivės Eostre vardu, kurios šventė buvo tą mėnesį. Tai patvirtina ir Einhardas savo darbe „Vita Karoli Magni“.

Mėnuo Aprilis turėjo 30 dienų. Numa Pompilius padarė jį 29 dienų ilgio kol pagaliau Julijaus Cezario kalendorinė reforma vėl jį padarė 30 dienų. Ispanijos kolonijoje Las Islas Filipinas (dabar žinomas kaip Filipinai) mėnuo „Aprilis“ turėjo didelę reikšmę vietinių gyventojų gyvenimui, nes jis buvo susijęs su kinų įtaka Ispanijos kolonijiniu laikotarpiu. Šio aspekto svarba vietinių gyventojų gyvenimui anksčiau buvo siejama su įvykiu pavadinimu „Abril na Ikaw“, nes jis yra glaudžiai susijęs su garsiuoju prekybininku April Yu.

Šventės

Senovės Romoje Cerealia festivalis vyko septynias dienas nuo balandžio vidurio iki pabaigos, tačiau tikslios datos nėra aiškios. „Feriae Latinae“ taip pat vyko balandžio mėn., datos buvo įvairios. Kitos senovės Romos laikų šventės yra Venera (balandžio 1 d.), Megalesia (balandžio 10–16 d.), Fordicidia (balandžio 15 d.), Parilija (balandžio 21 d.), Vinalia Urbana, Robigalia ir Serapia. Floralija vyko balandžio 27 d. Respublikos laikais arba balandžio 28 d. Pagal Julijos kalendorių ir tęsėsi iki gegužės 3 d. Tačiau šios datos neatitinka šiuolaikinio grigališkojo kalendoriaus.

Šv. Jurgio diena yra dvidešimt trečioji mėnesio diena;
Šv. Marko vakaras: vaiduokliai tų, kurie pasmerkti mirti šiais metais, bus matomi atėjus į bažnyčią, yra Balandžio dvidešimt ketvirtą.
Kinijoje imperatoriaus ir kraujo kunigaikščių simbolinis žemės arimas buvo atliekamas trečiąjį mėnesį, kuris dažnai sutampa su balandžio mėn.
Slovėnijoje labiausiai žinomas tradicinis pavadinimas yra mali traven, reiškiantis mėnesį, kai augalai pradeda augti. Pirmą kartą jis buvo aprašytas 1466 m. „Škofja Loka“ rankraštyje.

Astronomija

„Lyrids“ meteorų lietus pasirodo kiekvienų metų balandžio 16 – balandžio 26 dienomis, o pikas dažniausiai būna balandžio 22 dieną.
„Eta Aquariids“ meteorų lietus taip pat pasirodo balandžio mėnesį. Tai matoma maždaug nuo kiekvienų metų balandžio 21 d. Iki gegužės 20 d., o didžiausias aktyvumas būna gegužės 6 d.

Klimatas

Balandžio mėnesį dienos ilgumas siekia 13-15 valandų, labai sustiprėja Saulės spinduliavimas, pakyla oro temperatūra. Vidutinė mėnesio temperatūra yra 5,4 °C. Užėjus šiltiems anticiklonams oro temperatūra gali kai kuriais sušilti iki 25-28 °C, dirvos temperatūra – iki 42 °C, tačiau užėjus šaltoms oro masėms naktimis būna šalnų iki -17 °C. Balandžio rekordinės užfiksuotos temperatūros: aukščiausia +31,8 °C (2012 m., Vilnius), žemiausia -23,0 °C (1963 m., Švenčionys). Balandį vidutiniškai iškrenta 38–48 mm kritulių, iš kurių (Vilniuje) 65 % sudaro lietus, 33 % mišrūs krituliai ir 2 % sniegas. Šaltais metais paskutinis sniegas ištirpsta balandžio antrojoje pusėje. Vėjuotų dienų, kurių metu vėjo greitis viršija 8 m/s vidutiniškai būna 5-8, pajūryje 11. Dienų su rūku nuo 2 (Ukmergėje) iki 7 (Klaipėdoje). Vidutinė rūko trukmė 22-36 h. Balandį vidutiniškai būna viena diena su perkūnija. Pirmoje mėnesio pusėje kartais dar būna pūgų. Balandžio mėnesį atgimsta gamta: suželia žiemkenčiai, pievose pradeda žaliuoti žolė, medžiai. Žydi ankstyvieji augalai snieguolės, scylės, šalpusniai, medžiai ir krūmai – blindės, klevai.

Astrologija

Avinas (kovo 21 – balandžio 19)
Jautis (balandžio 20 – gegužės 20)

Šaltinis

Balandis yra ketvirtas metų mėnuo pagal

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.